Wyznaczenie kilku sfer na balkonie – odpoczynku, uprawy, strefy roślin ozdobnych – pomoże Ci zagospodarować nawet małą przestrzeń.

O czym warto pamiętać?

O tym, że rośliny owocujące i kwitnące potrzebują słońca i z reguły także osłonięcia od wiatru.

Na każde warunki znajdzie się roślina! Ale nie zawsze będziesz uprawiać na balkonie to, co chcesz. Na przykład, pomidory, papryki i truskawki wymagają słonecznego stanowiska. Trzeba je uprawiać w dużych donicach. Często podlewać i dokarmiać nawozem. Jeśli nie masz na to czasu, to sobie odpuść. Balkon ma być relaksem. Nie ciężką pracą.

Latem na balkon mogą trafić rośliny, które normalnie uprawiasz w domu. Tylko pamiętaj, że jeśli temperatura spada poniżej 15 stopni, muszą one do domu wrócić…

Jak duża jest Twoja przestrzeń?

Nawet jeśli Twoja przestrzeń jest mikroskopijna, to nadal możesz stworzyć na niej mały ogródek albo kącik wypoczynkowy wśród roślin. Możesz nawet zagospodarować parapety albo powiesić donice na suficie. Możesz zamontować półki na ścianie. Opcji jest wiele. Rośliny, które nie lubią wiatru możesz trzymać w niskich doniczkach na podłodze…

Myśl o swojej przestrzeni trójwymiarowo.

Zanim zabierzesz się za planowanie balkonu…

Odpowiedz sobie na pytania

  1. Czy mój balkon jest miejscem słonecznym?
  2. Czy balkon szybko się nagrzewa?
  3. Czy jest to miejsce osłonięte od wiatru?
  4. Jakie są moje potrzeby? Co chcę robić na balkonie? Odpoczywać? Uprawiać zioła? Chcę mieć tam kwiat?
  5. Ile czasu dziennie mogę poświęcić „ogródkowi”?
Balkon to przestrzeń, którą szkoda zmarnować. Nie musi to być przechowalnia rowerów.

Dopiero, gdy odpowiesz sobie na podstawowe pytania, możemy usiąść i stworzyć plan. Możesz też wszystko powierzyć mi. Ja sprawdzę warunki na Twoim balkonie, zaproponuję Ci, co można tam zrobić, co uprawiać i jakie kwiaty posiać.