Nie bój się, co pomyślą sąsiedzi, nie bój się, co powie ciocia, koleżanka i mama. To Twój dom, Twój ogród i będzie w nich po Twojemu… albo po mojemu, ale za Twoją zgodą i akceptacją.

Jeśli masz dużo ziemi, to możesz zrobić u siebie ogród w stylu japońskim, gdzie są stawy, oczka wodne, mostki, kamienie. Wszystko według zasady feng-shui

Popularne style ogrodów to:

No i jak się w tym wszystkim odnaleźć? Przede wszystkim Twój ogród powinien pasować do Ciebie i współgrać z Twoją osobowością. Tylko wówczas przyniesie Ci największą radość.

Wybór odpowiedniego stylu ogrodu staje się znacznie mniej onieśmielający, gdy znasz te główne style i możesz się na czymś wzorować.

ogrod-warzywnik
Drewniane meble dodają lekkości i naturalności

Nim wybierzesz

Zanim posadzisz w swoim ogrodzie drzewa i krzewy, zastanów się dobrze, czemu ma służyć ogród i jak chcesz wykorzystywać przestrzeń wokół domu. Zaplanuj swój ogród tak, aby przede wszystkim odpowiadał Tobie i Twojej rodzinie. Weź pod uwagę Wasz styl życia, Wasze potrzeby i możliwości późniejszej pielęgnacji. Nie sztuką jest założenie pięknego ogrodu z wieloma kolorowymi roślinami, jeśli nie znajdziecie czasu, aby je pielęgnować.

Przydomowy ogródek w wiejskim stylu. Przy takim domku pięknie będą wyglądać malwy
Donice w toskańskim stylu?

Zanim wybierzesz styl swojego przyszłego ogrodu:

Na dole róże, na górze fiołki…
A może marzy Ci się ogród pełen kwiatów, które będą kwitły od kwietnia do października?

Szukanie własnego stylu

Dla wielu osób chcących założyć swój wymarzony ogród wybranie odpowiedniego stylu może być nie lada wyzwaniem. Nie jest to łatwe, dlatego właśnie jestem ja i dlatego zawód architekta krajobrazu ma się tak dobrze. Proś o pomoc, gdy nie dajesz rady.

Zdjęcia: własne/pixabay