Warzywnik jest dla mnie najważniejszą częścią ogrodu. Mogłabym o nim rozmawiać godzinami, a w mojej głowie co chwilę pojawiają się nowe pomysły na to, jak zmienić grządki w jedno z najbardziej reprezentacyjnych i dekoracyjnych miejsc w ogrodzie.  

Kluczem do sukcesu są według mnie… grządki podwyższone, czyli skrzynie i wszystko, co wokół nich można zrobić, czyli ścieżki, ławeczki, fontanny, pergole, żywopłot… To naprawdę może być miejsce relaksu… i to jakże pożytecznego!

Nie tylko będziesz z niego czerpać warzywa, zioła, kwiaty i owoce, ale także poruszasz się trochę wokół, odpoczniesz w cieniu pnącej fasoli, pooddychasz zapachem kwiatów.

Grządka w stylu wiejskim

Dla mnie warzywnik nigdy nie był i nie będzie nudnym miejscem, które co najwyżej trzeba pielić i chronić przed ślimakami. 

Warzywnik uprawiany w skrzyniach czyli w grządkach podwyższonych wygląda bardziej dekoracyjnie niż tradycyjne grządki. Jest też bardziej praktyczny, gdyż dzięki takiemu rozwiązaniu:

Na początku wszystko wygląda dość smutno, ale za chwilę będzie tu kolorowo. To moje skrzynie, wykonane przeze mnie z tego, co miałam pod ręką

Warzywnik to nie musi być wydzielony kawałek działki

Skrzynie można trzymać:

Grządka podwyższona w różnych stylach

Styl wiejski. Tutaj najlepiej sprawdzą się drewniane skrzynie – proste i naturalne. Obok nich może kwitnąć łąka kwietna. Możesz też łąkę posiać w grządkach… Polne kwiaty, ale też malwy będą się w wiejskim ogródku ładnie z grządkami komponować. 

Styl włoski. Tutaj grządki mogą przypominać kamienne donice albo murki, z fontanną, z rzygaczem zwanym inaczej gargulcem, z którego woda wylatuje ze ściany do jakiejś misy

Styl nowoczesny. Więcej metalu albo betonu sprawi, że grządki nabiorą bardziej nowoczesnego i stylowego charakteru. 

Styl “z odzysku”. Warzywnik z recyclingu to moja ulubiona koncepcja i nie ukrywam, że taki właśnie warzywnik z grządek podwyższonych stworzyłam u siebie w ogrodzie. Rozejrzyj się dobrze po swojej działce. Może się okazać, że masz już u siebie wystarczająco dużo materiału, by stworzyć oryginalny warzywnik.