Warzywnik jest dla mnie najważniejszą częścią ogrodu. Mogłabym o nim rozmawiać godzinami, a w mojej głowie co chwilę pojawiają się nowe pomysły na to, jak zmienić grządki w jedno z najbardziej reprezentacyjnych i dekoracyjnych miejsc w ogrodzie.
Kluczem do sukcesu są według mnie… grządki podwyższone, czyli skrzynie i wszystko, co wokół nich można zrobić, czyli ścieżki, ławeczki, fontanny, pergole, żywopłot… To naprawdę może być miejsce relaksu… i to jakże pożytecznego!
Nie tylko będziesz z niego czerpać warzywa, zioła, kwiaty i owoce, ale także poruszasz się trochę wokół, odpoczniesz w cieniu pnącej fasoli, pooddychasz zapachem kwiatów.
Dla mnie warzywnik nigdy nie był i nie będzie nudnym miejscem, które co najwyżej trzeba pielić i chronić przed ślimakami.
Warzywnik uprawiany w skrzyniach czyli w grządkach podwyższonych wygląda bardziej dekoracyjnie niż tradycyjne grządki. Jest też bardziej praktyczny, gdyż dzięki takiemu rozwiązaniu:
- jest mniej chwastów,
- plony są szybciej, gdyż ziemia w skrzyniach nagrzewa się szybciej,
- zyskujesz łatwiejszy dostęp do roślin, co ułatwia ich pielęgnowanie;
- skuteczniej ochronisz warzywa przed szkodnikami np.: kretami, nornicami, ślimaki;
- uniezależnisz się od gleby w ogrodzie – możesz dobrać podłoże pod uprawiane rośliny;
- zmniejszasz ryzyko zniszczenia roślin;
Warzywnik to nie musi być wydzielony kawałek działki
Skrzynie można trzymać:
- na działce
- w ogródku
- na trawniku
- na balkonie czy tarasie
- na dachu
Grządka podwyższona w różnych stylach
Styl wiejski. Tutaj najlepiej sprawdzą się drewniane skrzynie – proste i naturalne. Obok nich może kwitnąć łąka kwietna. Możesz też łąkę posiać w grządkach… Polne kwiaty, ale też malwy będą się w wiejskim ogródku ładnie z grządkami komponować.
Styl włoski. Tutaj grządki mogą przypominać kamienne donice albo murki, z fontanną, z rzygaczem zwanym inaczej gargulcem, z którego woda wylatuje ze ściany do jakiejś misy
Styl nowoczesny. Więcej metalu albo betonu sprawi, że grządki nabiorą bardziej nowoczesnego i stylowego charakteru.
Styl “z odzysku”. Warzywnik z recyclingu to moja ulubiona koncepcja i nie ukrywam, że taki właśnie warzywnik z grządek podwyższonych stworzyłam u siebie w ogrodzie. Rozejrzyj się dobrze po swojej działce. Może się okazać, że masz już u siebie wystarczająco dużo materiału, by stworzyć oryginalny warzywnik.